יועץ פנסיה

לא נמצאו יועצים התואמים לפרמטרים שנבחרו

יועץ פנסיה

האם אתם מחפשים יועץ פנסיה עבור ייעוץ פנסיוני בלתי תלוי? אתם מוזמנים למצוא על מפה, יועץ פנסיה מבין כ-100 יועצי פנסיה מורשים ברחבי הארץ. יועץ פנסיה מורשה צריך להיות בעל רישיון של משרד האוצר ושל הרשות לניירות ערך כדי שיוכל לבצע ייעוץ פנסיה.

יועץ פנסיוני מחויב לערוך הסכם בכתב עם הלקוח וגם ימסור לו עותק של ההסכם. הנושאים הבאים צריכים להופיע בהסכם:

 • פרטי הזיהוי של הלקוח
 • הצרכים של הלקוח
 • תשלום שיחויב הלקוח בעבור הייעוץ ובכלל זה החזר ההוצאות. יצוין בהסכם דרך החישוב של התשלומים האלה והדרך שבה הם יתבצעו.
 • יצוין האם הייעוץ הוא ייעוץ פנסיוני חד-פעמי או ייעוץ מתמשך. אם מדובר בייעוץ מתמשך תצוין התקופה שבה יינתן הייעוץ זה.
 • ייקבע בהסכם האם תבוצע גם עסקה בעבור הלקוח.
 • עוד יירשם בהסכם כי רשאי הלקוח לבטל את ההתקשרות עם היועץ הפנסיוני.
 

יועץ פנסיה חייב לפעול באמונה ובשקידה לטובת הלקוחות שלו. יועץ פנסיוני מנוע מלהעדיף את ענייניו האישיים או ענייניהם של אחרים על פני טובת הלקוחות שלו, ואסור לו להעדיף עניינו של לקוח אחר על פני ענייניו של לקוח כאשר הוא נותן ייעוץ פנסיוני. יועץ פנסיה יכול להעדיף מוצר פנסיוני שיש לו איזו זיקה אליו, בתנאי שמוצר הוא הכי מתאים ללקוח מבין כל המוצרים שאותם רשאי אותו יועץ פנסיה לשווק, אחרת ייחשב הדבר הפרת חובת אמון. מוצר פנסיוני – הכוונה היא גוף מוסדי כגון המנהל קרן פנסיה, קופת גמל או חברת ביטוח המנהלת ביטוח מנהלים.

יועץ פנסיוני, צריך לברר תחילה, לפני מתן ייעוץ פנסיוני מהן המטרות של הלקוח בעניין חיסכון פנסיוני. הבירור כולל מהו מצבו הכספי של הלקוח, ומהו החיסכון שלו שנעשו על ידי מוצרים פנסיוניים ושאר המידע שהלקוח שביקש ייעוץ פנסיוני מוכן למסור.

כאשר יועץ פנסיוני נותן המלצה הוא צריך לתת בידי הלקוח מסמך כתוב המפרט מהם הנימוקים להמלצתו בנוגע לכדאיות החיסכון עבור הלקוח באמצעות מוצר פנסיוני.

 

יועצי פנסיה בארץ

מי שמבקש לקבל ייעוץ על ידי יועץ פנסיוני, יכול לאתר מתוך כ-100 יועצים המופיעים ברשימה את מי שמתאים לו ואת מי שקרוב למקום מגוריו.

יועץ פנסיה בצפון

מוזמנים למצוא מבין כמה כ-15 יועצים את מי שמתאים לכם. בכל אחד מהמקומות האלה: חיפה, נהריה, נצרת, קיבוץ שמיר, קיבוץ דן, קיבוץ יפעת, קיבוץ גונן, קיבץ יפעת, זיכרון יעקב, עין חרוד, קיסריה, חריש ועוד

יועץ פנסיה בחיפה

מוזמנים למצוא מבין שמונה יועצים את מי שמתאים לכם. ועוד כמה עשרות יועצים באזור הצפון

יועץ פנסיה בירושלים והסביבה

מוזמנים למצוא מבין שישה יועצים את מי שמתאים לכם. ועוד כמה עשרות יועצים באזור המרכז

יועץ פנסיה בדרום

מוזמנים למצוא מבין שלושה יועצים בבאר שבע את מי שמתאים לכם.

יועץ פנסיה באזור המרכז

מוזמנים למצוא מבין כמה עשרות יועצים את מי שמתאים לכם. בכל אחד מהמקומות האלה: תל אביב, רחובות, ראשון לציון, נס ציונה, חולון, פתח תקוה, גני תקוה, ראש העין, רמת גן, בני ברק, רמת השרון, הרצליה, כפר סבא, תל מונד, אבן יהודה, קדימה, בת חפר, חריש, פרדס חנה – כרכור, קיסריה.

מהו ייעוץ פנסיוני?

ייעוץ פנסיוני ניתן לאורך כל התקופה מאז גיל 35-40 ועד הפרישה לגמלאות. מעל גיל זה מבצעים התאמות בתיק הפנסיוני כדי להתאים אותו לתנאי החיים החדשים שנוצרו.
במועד הפרישה בוחן היועץ הפנסיוני מהלכים הדרושים למימוש החיסכון הפנסיוני בתקופת הפנסיה כדי שהפורש יוכל ליהנות מהטבות מס אשר המדינה מאפשרת לגמלאים.

עלות ייעוץ פנסיוני

עלות הייעוץ הפנסיוני הפרטי שונה עבור כל לקוח והיא מושפעת ממורכבות התיק שלו. בחישוב העלות נלקח בחשבון מספר הפגישות הנדרש. גם מידת הניסיון של היועץ פנסיה משפיעה על המחיר.
יועצים פנסיוניים גובים תשלום מ- 2,500 ₪ ויכול להגיע ל- 10,000 ₪ ויותר.

יועץ פנסיוני פרטי לעומת יועץ פנסיוני בבנק?

ברפורמה שנעשתה ב-2005 בעקבות ההמלצות של ועדת בכר, הופרדו קרנות הפנסיה מהבנקים. מהלך זה אפשר לבנקים להעניק ייעוץ פנסיוני בבנק, וניתנה אפשרות ליועצים בבנקים לשווק מוצרים פנסיונים.
לייעוץ פנסיוני בבנקים יש את היתרון שהם כבר מכירים את הלקוח, מודעים למצבו הכספי להרגלים שלו ולנכסים שברשותו.
מאידך, הבנקים לא יכולים לייעץ בנוגע לכלל מוצרי הפנסיה והביטוח– ולא מייעצים ללקוחות בנוגע לביטוחי חיים, אובדן כושר עבודה ועוד. הבנקים גם עובדים רק עם חלק מחברות הביטוח ובתי ההשקעות. יועץ פנסיוני פרטי עובד עם כל חברות הביטוח ובכל מגוון הנושאים ולכן אופי הייעוץ שלו שונה.

יועץ פנסיוני לעומת סוכן פנסיוני?

יועץ פנסיוני מורשה, מתוגמל על ידי הלקוחות ולא קיימת אצלו זיקה למוצר ביטוחי או פנסיוני כלשהו. עובדה זו מאפשרת לו להציע ייעוץ אובייקטיבי, המותאם לצרכים של הלקוח. יועץ פנסיוני מחויב לעמוד בחובת אמון מול הלקוח ועלול להסתכן בתביעה אם אינו פועל על פיה.
סוכן פנסיוני הוא סוכן ביטוח ומתוגמל על ידי חברות הביטוח ובתי ההשקעות ולא באופן שווה, ולכן הייעוץ שלו אינו אובייקטיבי.

יועץ פנסיוני לעומת משווק פנסיוני?

יועץ פנסיוני מורשה המחזיק ברישיון של משרד האוצר ושל רשות ההון, מקבל את התשלום על הייעוץ ישירות מהלקוח. אסור שתהיה לו זיקה אל המוצרים שעליהם הוא מייעץ והוא מחויב בחובת אמון אל מול הלקוח.
משווק פנסיוני אינו רשאי להציג את עצמו כיועץ פנסיוני. הוא עובד של חברת הביטוח או של בית ההשקעות ומוכר מוצרים פנסיונים מטעמם בלבד.

יועץ פנסיוני לעומת מתכנן פנסיוני?

המושג מתכנן פנסיוני לא מוגדר בחוק כמו המושג יועץ פנסיוני. המתכנן פועל, לרוב, ללא אינטרסים זרים ומספק שירות אובייקטיבי לקוח, אך יועץ פנסיוני, עושה זאת תמיד ובהתאם לחובת אמון שהוא מחויב ללקוח.
יועץ פנסיוני פועל במתן מענה ללקוח בפתרון של נושא מסוים או מגוון נושאים אך באופיו הייעוץ הוא לרוב חד-פעמי, למרות שישנה אפשרות לקבוע עם יועץ פנסיוני קשר ארוך טווח.
מצופה כי מתכנן פנסיוני יבחן את כל ערוצי החיסכון של הלקוח, ובכלל זה גם החיסכון הפנסיוני ורק לאחר מכן יגיש את המלצותיו בנודע לתכנון הפנסיוני. הייעוץ הוא מתמשך, מומלץ לבצע בדיקה של התכנון שנעשה מידי כמה שנים או כאשר ישנם שינויים משמעותיים כמו למשל שינויים בשכר או במבנה המשפחתי.

תחומי ההתמחות של יועץ פנסיה

קיימים מספר תחומי התמחות בהם עוסקים יועצי פנסיה:

 • ייעוץ פרישה

 • פנסיה תקציבית

 •  קרנות הפנסיה הוותיקות

 • גישור מול חברות הביטוח

 • ייעוץ וליווי פרישה בארגונים

 • ליווי חברות ועסקים

 • ליווי בבית המשפט

 • ייעוץ פנסיוני לעובדי מדינה

 • חלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג

הכשרה של יועץ פנסיוני

עבור קבלת רישיון של יועץ פנסיוני יש לעבור מבחנים הנערכים מטעם משרד האוצר והרשות לניירות ערך.
המבחנים נחלקים לשניים: מבחני יסוד ומבחני גמר.

מבחני יסוד

 • בחינת יסוד – מטעם משרד האוצר
 • כלכלה
 • חשבונאות וסטטיסטיקה
 • מימון

בחינות הגמר הסופיות

 • הבחינה במקצועית א' – עוסקת בתחום של ניירות הערך
 • בחינה מסכמת של מסלול ההכשרה – מטעם משרד האוצר

התמחות של יועץ פנסיוני

כדי לסיים את מסלול ההכשרה של ייעוץ פנסיוני ולקבל רישיון לעיסוק בתחום של ייעוץ פנסיות יש לעבור התמחות מקצועית בת חצי שנה המפוקחת על-ידי איש מקצוע.

ניתן להתחיל את ההתמחות לאחר מעבר הבחינות של ארבעה מקצועות היסוד

חובת אמון של יועץ פנסיוני

יועץ פנסיוני בעל רישיון מחויב לפעול לטובת לקוחותיו ואסור לו להעדיף את ענייניו האישיים או את ענייניו של מישהו אחר על פני טובתם. יועץ פנסיוני אמנם רשאי, ואין הדבר ייחשב הפרת חובת אמון, להעדיף מוצר פנסיוני שיש לו זיקה אליו. אך זאת בתנאי שהמוצר עליו ייעץ הוא המתאים ביותר עבור הלקוח מבין כל המוצרים שאותם רשאי היועץ לשווק.

אם כתוצאה מהפרת חובת האמון על ידי היועץ, נגרם נזק ללקוח, הוא יכול להגיש נגד היועץ תביעת נזיקין, למשל במקרה שנבחר מוצר פחות מתאים.

חובת זהירות של יועץ פנסיוני

בעל רישיון לעיסוק בייעוץ פנסיוני חייב לנהוג בזהירות וברמת מיומנות שבעל רישיון סביר היה נוהג בהן בנסיבות דומות. עליו לנקוט את כל האמצעים הסבירים להבטחת עניינם של לקוחותיו.

ניגוד ענינים של יועץ פנסיוני

נודע לבעל רישיון לעיסוק בייעוץ פנסיוני על ניגוד עניינים בינו לבין הלקוח, חייב בעל הרישיון להודיע בכתב ללקוח, על קיום אותם ניגודי עניינים. על היועץ להימנע מלבצע כל פעולה שיש בה ניגוד עניינים, אלא אם כן הסכים הלקוח בכתב ומראש על כך.

הגבלות לעניין התקשרות יועץ פנסיוני

יועץ פנסיוני לא יתקשר עם מעביד או עם ארגון מעבידים, עבור מתן ייעוץ פנסיוני לעובד של אותו מעביד, אלא אם התקיימו התנאים הבאים:

 • היועץ הפנסיוני הוא לא תאגיד בנקאי;
 • ליועץ הפנסיוני אין קשר עסקי עם המעביד או ארגון המעבידים.
 •  התשלום כמו גם החזר ההוצאות ליועץ עבור מתן ייעוץ פנסיוני לעובד, המשולם על ידי המעביד או על ידי ארגון מעבידים, ישולם ליועץ ישירות מהמעביד או ארגון המעבידים ולא ישולם מהסכומים המועברים לחיסכון הפנסיוני או מתוך הסכומים שנצברו בחיסכון.
 • המעביד או ארגון המעבידים לא יקבלו טובת הנאה מאת היועץ הפנסיוני בקשר עם הייעוץ הפנסיוני,
 • המעביד או ארגון המעבידים לא יתערבו בתוכן הייעוץ שנותן היועץ לעובדים, וכן לא יחייבו את העובדים לקבל ייעוץ פנסיוני באמצעות אותו היועץ.
 

מהו יועץ פנסיוני אובייקטיבי? 

מסבירה אילה אבני